Basın Bülteni

4.5 Milyar yaşında.. Evin ortasına düştü

4.5 milyar yaşında!
Amerika’da garip bir olay! Evin çatısını delerek içine düştü. 4.5 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.
Tuhaf olay 9 Mayıs’ta Amerika’de meydana geldi. Bir evin çatısını delip içeri düşen 1 kilo civarı taş benzeri cismin, 4.5 milyar yaşında tahmin edilen göktaşı olduğu açıklandı. Uzaydan düşerek gelen bir göktaşının yakından incelemenin çok nadir elde edilen bir şans olduğunu belirten Prof. Nate Magee; Nesne mükemmel bir durumda olan gerçek bir kondrit Göktaşı ayrıca bilim tarafından bilinen ve tanık olunan çok az sayıda görülen benzer kondrit düşmelerinden biri olduğunu farkettik bu nedenle çok heyecanlıyız. dedi.
New Jersey Üniversitesi’nin saygın bilim insanları, 9 Mayıs tarihinde New Jersey’deki bir evin çatısını delip evin içine düşen taşın, 4,5 milyar yıllık göktaşı olduğunu belirttiler.

11 Mayıs tarihinde açıklama yapan Fizik Profesörü Nate Magee; Görsel olarak incelemede yoğunluk ölçümleri ile taramalı elektron mikroskobundan alınan görüntüleri değerlendirdikten sonra Emekli Göktaşı uzmanı Jerry Delaney’in de incelemesi ve bilgilerinden faydalanıp, Düşen cismin bir kondrit göktaşı olduğunu kesin olarak doğrulamaktan ötürü heyecanlı ve mutluyuz dedi.

.Uzaydan düşen bir göktaşını bu kadar yakından incelemenin çok zor ve nadir bir durum olduğunu söyleyen Prof. Magee, “Düşen cismin mükemmel durumda gerçek bir kondrit göktaşı olduğunu ve bilim tarafından bilinen kabul edilmiş, tanık olunan çok az sayıdaki benzer kondrit düşmelerinden biri olduğunu doğrulayabildiğimiz için heyecanlıyız” dedi..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu