Ekonomi

Bakan Müjdeyi verdi! Tarih belli! Asgari Ücret uçuyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Zammıyla İlgili Bilgi Verdi

Bakan Müjdeyi verdi! Tarih belli! Asgari Ücret uçuyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Zammıyla İlgili Bilgi Verdi

Bakan Vedat Bilgin'den EYT'lileri ilgilendiren açıklama - İleri Gazetesi -  Yozgat ın Özgür Gazetesi | 1967'den beri...

Asgari Ücret Zammı Tüm Çalışanları Etkileyecek

Bakan Bilgin, Asgari Ücretin Diğer Ücretleri de Etkilediğini Vurguladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Zammı Hakkında Detayları Paylaştı

Bakan Bilgin, “Temmuz ayında asgari ücret yeniden değerlendirilecek. Asgari ücreti hesaplarken çeşitli parametreleri dikkate alıyoruz” dedi ve olası zam hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret üzerinden vergi alınmıyor. Temmuz ayında gerçek alım gücünü koruyacak şekilde bir düzenleme yapacağız. Ocak ayında dolar bazında tarihte en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi gerçekleştirdik. Temmuz ayında da benzer bir adım atacağız. Yaklaşık 500 dolar civarında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.”

Bu yükseliş sadece asgari ücretlileri değil, diğer çalışanları da etkileyecek.

Bugün itibarıyla 500 dolar, yaklaşık olarak 10 bin TL’ye denk geliyor, ancak önümüzdeki dönemde döviz kurlarında bir artış bekleniyor. 8 bin 500 TL net asgari ücret bugün itibarıyla 425 dolara tekabül ediyor.

Asgari Ücret Komisyonu, işverenler, işçi sendikaları ve kamu adına üye olan temsilcilerden oluşan bir komisyondur ve bu komisyonun kararları doğrultusunda hareket edilmektedir. Bakan Bilgin, “Komisyonun kararlarına göre değerlendirme yapıyoruz. Rakam açıklamam etik olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim; Türkiye’nin asgari ücreti, 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü koruyarak sadece asgari ücretlileri değil, diğer çalışanları da etkileyecek” şeklinde konuştu.

Bakan Vedat Bilgin yaptığı değerlendirmede, Asgari ücret, üstündeki ücretleri de etkileyen bir faktördür. Yukarıdaki ücretler fazla artmıyor, bunun sebebi yukarıdakilerin örgütsüzlüğüdür. dedi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu