GündemEkonomi

Bakanlık, Site Aidatı Artışına Dur Dedi! O Sınır Geçilemeyecek..

Kiradan Sonra Aidatlara da Zam Sınırı Gelecek

Site Aidatlarına Tavan Fiyat Uygulaması Geliyor

Kiradan sonra yüksek aidat zamlarına da sınırlama geliyor. İşte gelen son dakika açıklaması ve aidat zamlarında yeni düzenleme.

Son günlerde sıklıkla gündeme gelen fahiş aidat zamları ile ilgili şikayetlere bakanlık el koydu. Kira Bedeline yaklaşan yüksek zamlar fahiş artış olarak nitelendirilecek ve %30’luk tavan sınırı uygulamasına geçilecek.

Site aidatlarında yaşanan fahiş artışlar sonucunda gündeme gelen konuya Bakanlık el koydu. Vatandaşları mağdur eden yüksek zamların önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılacak. Buna göre, aidatlarda yüzde 30’luk tavan sınırı uygulanacak ve bu sınırın üzerindeki artışlar fahiş olarak nitelendirilecek.

Vatandaşların Mağduriyetine Son Verilecek

Bakanlık, site aidatlarında yaşanan aşırı zamların vatandaşları mağdur etmemesi için önlem alıyor. Yeni düzenleme ile birlikte aidat zamlarına sınırlama getirilecek ve yüzde 30’luk tavan belirlenecek. Bu sayede vatandaşlar, aşırı yükselen aidat ödemeleriyle karşı karşıya kalmayacaklar.

Site aidatlarında yaşanan keyfi zamların önüne geçilmesi amacıyla Bakanlık harekete geçiyor. Yeni düzenleme ile birlikte tüm sitelerde yüzde 30’luk bir sınır belirlenecek ve bu sınırın üzerindeki zamlar fahiş olarak kabul edilecek. Bu adım, adaletli bir düzenin sağlanması için önemli bir adımdır.

Vatandaşların Talepleri Dikkate Alınıyor

Yapılan çağrılar sonucunda Bakanlık, site aidatlarındaki sorunlara çözüm bulmak için çalışmalara başladı. Vatandaşların yüksek aidat ödemeleriyle mücadele etmesini engellemek ve mağduriyetleri önlemek amacıyla yeni bir düzenleme yapılıyor. Bu sayede vatandaşlar, daha adil ve sürdürülebilir bir şekilde aidat ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

Kiralara Getirilen Zam Sınırı

Bilindiği üzere geçen sene kiralara yüzde 25’lik zam sınırı getirilmiş ve bu seviyenin üzerinde zam yapılamayacağı belirtilmişti. Bu zam sınırı 1 yıl daha uzatıldı. Ancak bu durum, aidatlara yapılan yüksek zam kararlarını engellemedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı, “Temmuz ayı itibarıyla konutlardaki aidatlar yaklaşık yüzde 30 oranında artacak. Bizce yüzde 34’ün üzerindeki tüm artışlar fahiş artış olacaktır. Bakanlık ile birlikte sitelerde de tavan sınır uygulaması üzerinde çalışıyoruz. Rakam netleşmek üzere. Artık kiralarda olduğu gibi site aidatlarında da tavan sınırlaması olacak” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu