EkonomiGündem

Benzin, Motorin ve LPG’ye Rekor Zam

Akaryakıta ÖTV zammı geldi, Yeni ÖTV oranları belli oldu.

Benzin, Motorin ve LPG’ye Rekor Zam! Benzin, dizel, LP gaz Akaryakıt fiyat artışı Akaryakıt için ÖTV fiyat artışı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ilişkin 4760 sayılı Karar (Karar Sayısı 7390) Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayınlanan kararda akaryakıttan alınan ÖTV tutarının güncellendiği belirtiliyor. Madde 1 – Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ilişkin 6 Haziran 2002 tarih ve 4760 sayılı Karar ve 6 Haziran 2002 tarih ve 1 sayılı Ek Yönetmelik ile özel tüketim vergisi tutarına dahil malların listesi A ve B olmak üzere aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları nedeniyle kurşunsuz benzin ve motorin fiyatlarına ek yükler getirilmiştir. Detaylar aşağıdaki gibidir: Kurşunsuz benzin ve motorinde ÖTV artışı Karara göre, Benzin kullanıcıları daha yüksek vergi yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacak. Motorinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseldi. ÖTV vergi oranındaki bu artış motorin fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Araç sahipleri yakıt maliyetlerinde artış yaşayacak. Otogaz için ÖTV artışı ÖTV artışından otogaz kullanıcıları da etkileniyor. Otogaza 5,77 Lira ÖTV eklenecek. İstanbul’da benzin ve motorin fiyatları Bu kararın bir sonucu olarak İstanbul’da benzin ve motorin fiyatlarına da zam geldi. İstanbul’da benzinin litre fiyatı 28,05 liradan 34,05 liraya, motorinin litre fiyatı ise 26,32 liradan 32,32 liraya yükseldi.

Benzin fiyatları nasıl hesaplanıyor? Gümrüksüz rafineri çıkış fiyatı ve ÖTV payı Akaryakıt fiyatı hesaplamasında ilk adım vergisiz rafinaj fiyatının belirlenmesidir. Vergisiz rafineri çıkış fiyatı, akaryakıtın üreticiden çıkış fiyatına özel tüketim vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payı eklenerek hesaplanır. Bu şekilde KDV hariç rafineri satış fiyatı elde edilir.

CIF Akdeniz ürün fiyatları ve döviz kurlarının takibi CIF Akdeniz ürün fiyatları, akaryakıtın uluslararası piyasadaki fiyatını temsil etmektedir. Yerel para birimi cinsinden akaryakıt fiyatlarını hesaplamak için günlük dolar kurları kullanılmaktadır. Diğer faktörler. Akaryakıt fiyatları sadece gümrüksüz rafineri fiyatları ve vergi yükü tarafından belirlenmez. Diğer faktörler de fiyatları etkilemektedir. Örneğin, uluslararası ham petrol fiyatları, döviz kuru dalgalanmaları ve küresel arz-talep dengesi gibi faktörler akaryakıt fiyatlarının değişmesine neden olabilir.

Benzin Motorin Ve LPG Nedir?

Benzin: Benzin, içten yanmalı motorlarda yakıt olarak kullanılan bir tür hafif hidrokarbonlu yakıttır. Petrolün rafine edilmesiyle elde edilir. Genellikle benzinli otomobillerde kullanılır. Benzin, yanma odasında buharlaşarak hava ile karışır, ardından bu karışım ateşlenir ve motora güç üretmesi için enerji sağlar.

Motorin: Motorin, dizel motorlu araçların yakıt olarak kullandığı bir tür yakıttır. Petrol ürünlerinin rafinasyonu sırasında elde edilir. Motorin, dizel motorlu araçların yanma odasında sıkıştırılarak yanar ve bu sırada güç üreterek aracın hareket etmesini sağlar.

LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı): LPG, doğalgaz ve petrol üretiminde ortaya çıkan hafif hidrokarbon gazlarının sıvılaştırılmasıyla elde edilen bir tür yakıttır. Genellikle otomobillerde, evlerde ve endüstriyel alanlarda kullanılır. LPG, çevre dostu bir alternatif olarak kabul edilir, çünkü daha temiz bir yanma sağlar ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yakıtlar, farklı tipteki motorlar ve cihazlar için tasarlanmıştır ve her birinin özel kullanım alanları vardır. Örneğin, otomobillerde benzin veya dizel motorlara göre tasarlanmıştır ve kullanıldıkları motor tipine göre farklı özellikler taşırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu