Ekonomi

Dikkat! Kredi Kartı ve Nakit Avans Kullananlar.. Borçlarınız Artacak!

Merkez Bankası'nın azami akdi faiz oranına göre kredi kartı gecikme faizi şu anda yüzde 1.36 olarak uygulanıyor. Ancak faiz artışıyla birlikte bu oranın daha da yükseleceği bekleniyor.

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararıyla birlikte kredi kartı borcu olan ve nakit avans borcu bulunan kişilere uzmanlardan uyarı geldi. Faizlerin yükselmesiyle birlikte bankalara olan borçlar da artacak.

Son dakika haberine göre, Türkiye’nin ekonomi modeliyle Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.5 seviyesine kadar çekti. Bu faiz indirimiyle birlikte kredi kartlarının aylık faiz oranları da düşürüldü Ancak son gelişmeler, faizlerin yeniden yükseleceğini gösteriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Aralık 2022 tarihli verilerine göre, bireysel ve ticari borçlar dahil olmak üzere toplam borç miktarı 2021 yılında 1 trilyon 788 milyar lira seviyesindeyken, 2022 yılında 2 trilyon 751 milyar liraya kadar yükselmiştir. Borçlar, bir yılda yaklaşık 1 trilyon lira kadar artmıştır ve son açıklamalar faizlerin daha da yükseleceğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada faiz konusundaki tutumunun aynı olduğunu belirtmiş ve Merkez Bankası’nda bir kadın yöneticinin de olmasının önemli olduğunu vurgulamıştır. Faiz artışıyla ilgili alınacak adımları beklediğini söylemiştir. 22 Haziran 2022 tarihinde faiz artırımı kararının açıklanması beklenmektedir. Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artırımıyla birlikte faizlerin yüzde 15 seviyesine kadar çıkması öngörülmektedir. Önümüzdeki 2 ay içinde yapılacak artırımlarla faizlerin yüzde 25 seviyesine kadar çıkabileceği tahmin edilmektedir. Bazı kuruluşlar ise faizlerin yüzde 40 seviyesine kadar çıkabileceğini belirtmektedir.

Merkez Bankası’nın azami akdi faiz oranına göre kredi kartı gecikme faizi şu anda yüzde 1.36 olarak uygulanıyor. Ancak faiz artışıyla birlikte bu oranın daha da yükseleceği bekleniyor. Uzmanların yaptığı açıklamalar Faiz artırımının Ağustos ayında kart hesaplarına yansıyacağı yönünde.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu