Gündem

Dikkat! Mutsuzluğun ve Şişmanlığın Sebebi D vitamini Eksikliği Olabilir!

Uzmanlar Uyarıyor.. D vitamini eksikliği bir çok hastalığın kaynağı olabilir..

Mutsuzluğun, hastalıkların ve şişmanlığın sebebi D vitamini eksikliği olabilir!

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte D vitamini almak için güneşten faydalanmaya başlıyoruz. D vitamini vücut sağlığımız için büyük öneme sahip. Güneş ışınlarıyla birlikte direkt alınabilen D vitamini, gıda takviyesi olarak da alınmalı. kemik sağlığı için öneminin yanı sıra vücut fonksiyonlarını da düzenliyor.
D vitamini eksikliği günümüzde yaygın bir problem. Kış aylarında güneşten faydalanamamamız ve besinlerden yeterli D vitamini alamamamız sebebiyle eksikliğini yaşayabiliyoruz. Özellikle yoğun iş temposunu sebebiyle beslenme bozukluğu D vitamini eksikliğinin sebeplerinden biri.
D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarını yeteri kadar almamak vitamin D eksikliğine neden olabilir.

Dr Watson, kalınbağırsak kanseri tanısı aldığında kendisini D vitamini takviyeleriyle güçlendirmeye gayret etti ve ciddi bir başarı kazandı. D vitamininin bu gücünü bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği ortaya çıktı. D vitamini bizi kalınbağırsak, meme, yumurtalık ve prostat gibi kanserlerden koruyarak, kanserli hücrelerin daha hızlı yayılmasını da yavaşlatabiliyor.

D vitamini eksikliği varsa kas, kemik ağrıları, yorgunluk, halsizlik, mutsuzluk ve depresyon görülebiliyor.
Güneş ışınları beyin tarafından salgılanan ve mutsuzluluğumuzu tetikleyebilen melatonini azaltıyor. mutluluk hormonu diye bilinen seratoninse artırıcı etkisiyle çoğaltıyor. bu yüzden özellikle kış aylarında yaşadığınız mutsuzluğun sebebi D vitamini eksikliği olabilir.

Peki, D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Zayıf Bağışıklık Sistemi
Yaraların Geç İyileşmesi
Kemik Ağrısı

Uzmanlara göre D vitaminini sadece bir vitamin olarak görmemeliyiz. Vitamin D vücudumuzun birçok hattında da oldukça önemli rol oynuyor. Özellikle kas ve kemik yapısı için d vitamini depolarını doldurmak uzun vadede kemik sağlığı için iyi bir etkiye sahip. D vitamini eksikliği yaşayan bireylerde görülen kas ağrısı ve kemik erimesi gibi problemler vücudun yapısını bozabilir. bu yüzden enerji ihtiyacında da bir değişme oluyor ve buna kolay alışamayan vücutta bölgesel yağlanmalar görülebiliyor. Sanılanın aksine, D vitamini eksikliği kilo kaybına neden olmuyor, kilo alımına hatta obeziteye neden olabiliyor.

Peki, ‘‘ D vitamini eksikliğininin önlenmesi için neler tüketilmeliyiz?

D vitamini eksikliğinde tavsiye edilen besinler ise:

Balık
Sardalye
Yumurta Sarısı
Süt
Mantar
Yoğurt
Mısır Gevreği
Portakal Suyu
Saç Dökülmesi
Kas Ağrısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu