Basın BülteniEkonomi

Uzmanlardan Dolar Açıklaması!

EURO VE STERLIN NE KADAR?

Dolar 19,53 lira seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL endeksi güne yatay başladı 19,528 lira seviyelerinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda ise euro 21,439 sterlin ise 24,684 seviyelerinde.

Dün 19,49 – 19,55 aralığında hareket eden dolar/TL, bugünü % 0,12 artış ile 19,525’le tamamladı.
Dolar/TL, bugüne yatay bir seyirle başladıktan sonra saat 10.40 itibarı ile 19,528’dan işlem gördü.

EURO VE STERLIN NE KADAR?
Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 değer kazancıyla 21,439’dan, sterlin/TL yüzde 0,1 artışla 24,684’den satılıyor.

Dolar/TL önceki kapanışın altında kalarak 101,6 seviyesinde dengeye ulaştı, euro/dolar paritesi ise % 0,1 artışla 1,098’den alıcı buldu.

ANALİSTLER NE DİYOR?
Analistler, küresel piyasalarda, Amerika’da devam eden borç krizi ile para politikasına ilişkin belirsizliklerin yatırımcıların dikkatinde olduğunu belirterek, bugün açıklanacak enflasyon verilerinin varlık fiyatları üzerinde etkili olacağını söyledi. Amerika’da açıklanacak TÜFE’nin (Tüketici Fiyat Endeksi) verilerinin Fed’in hazirandaki toplantıda alacağı kararlara ilişkin beklentileri etkileyebileceğini ifade eden analistler, piyasalardaki fiyatlamalarda 25 baz puanlık faiz arttırımı ihtimalinin güç kazanmaya devam ettiğini ve Fed’in gelecek ay 25 baz puan faiz artırabileceğine yönelik öngörülerin %25 seviyesine çıktığını belirtti..

New York Fed Başkanı John Williams, dün yaptığı açıklamada, enflasyonun gelecek 2 yıl içinde bankanın uzun vadede hedefi olan %2’ye dönmeden önce bu yıl %3,25 civarına düşmesini beklediğini kaydetti.

Amerika’da federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşması ile birlikte nakit sıkıntısı çekmesine 1 aydan kısa bir süre kalırken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Kongre liderleri ile yaptığı toplantı sonrası borç limiti konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve cuma günü tekrar bir araya geleceklerini ifade etti.

Bugün Ülkede açıklanan verilere göre, sanayi üretimi, mart ayında aylık bazda %5,5 artar iken, yıllık bazda %0,1 azalış gösterdi. İşsizlik oranı ise mart ayında nisan ayına göre değişim göstermeyerek %10 seviyesinde gerçekleşti.
Analistler, bugün Amerika enflasyon verileri ve Amerika’daki borç krizine ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 101’in destek, 103 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu