Gündem

Kız Kulesi ve Deniz Motoru O Tarihe Kadar Ücretsiz!

Simge Yapının Restorasyonu Tamamlandı

Restorasyon çalışmaları biten Kız Kulesi ziyarete açıldı.

İstanbul’un en önemli simgelerinden olan Kız Kulesi 20 aylık restorasyon sürecinin ardından ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yaklaşık 2 yıl süren Restorasyon çalışmaları tamamlanan Kız Kulesi, saat 21.00’da lazer şovlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Üsküdar Sahile akın eden ziyaretçiler yaklaşık yarım saat süren ışık ve lazer gösterilerine büyük ilgi gösterdi. Yapılan gösteriyi izlemek ve o anları görüntülemek isteyen vatandaşlar Üsküdar Sahilinden o anlara eşlik etti.

ziyaretçilerin Kız Kulesi’ne rahatça ulaşabilmeleri için Mayıs ayının sonuna kadar girişler ve deniz motoru da ücretsiz olacak.

Tadilat boyunca sonradan yapılmış gereksiz eklentilerin kaldırılması, yani orijinal olmayan eklentilerin kaldırılmasına ve binaya özgün malzemesiyle tekrar restore edilmesine özen gösterildiğini aktaran Ersoy, ”böylece hem restorasyon, hem de rekonstrüksiyon çalışmaları boyunca yapının yıllar önceki özgün malzemeleri kullanıldı” dedi. Yapının dört tarafında, sert zemine ulaşan kazıklar çakılarak olası depreme hazır hale getirildiğini aktardı.

Simge yapının restorasyonuna yönelik tartışmalar da, Kız Kulesi’nin yenilenen son haline rağmen devam ediyor.
İstanbul’un simgelerinden Kız Kulesi, İstanbul’un fethinden sonra üzerine kale inşa edilen yapı, deniz feneri olarak işlev gördüğü sırada, asırlar boyunca birçok onarımdan geçti. İstanbul’un simgesi Kız Kulesi, son onarımının ardından ziyarete açıldı.

Müzeye dönüşen tarihi yapıya Mayıs ayı sonuna kadar girişler ücretsizken, 1 Haziran itibariyle ziyaretlerde Müzekart geçerli olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu