Ekonomi

Kur Korumalı Mevduatta faizler yüzde 50’ye çıkabilir!

Bankacılık sektöründe endişeler artıyor!

Kur korumalı mevduatta faizler, yüzde 50’ye çıkabilir
Bankacılık sektörünün endişeleri artıyor

Bankacılık sektörü TL mevduat faizlerinin yüzde 40’a geldiği ortamda dövizden dönüşlü Kur Korumalı Mevduat faizlerinin de yüzde 50’ye çıkabileceğine işaret etti.

Bankacılık sektöründen gelen bilgilere göre; Türk lirası mevduatı faizlerinin %40’a geldiği ortamda döviz dönüşlü Kur korumalı mevduat faizlerinin de yüzde 50’ye kadar çıkabileceği belirtildi.
Uzmanların açıklamasına göre, Merkez Bankası’nın bankaların dövizden Türk Lirasına dönüşümde gerçek kişiler için ek dönüşüm hedefi getirmesi oldukça kafa karışıklığı yaratırken banka yönetimlerinin acil toplantı yapmalarına sebep oldu.

Peki, Ne olmuştu?

Merkez Bankası 17 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımladığı düzenleme ile, bankalara vermiş olduğu döviz’in Türk Lirasına ek dönüşüm yükümlülüğü eşiklerini gerçek kişiler için yeniden düzenledi. Buna göre, gerçek kişi hesaplarında 26 Mayıs tarihinden 28 Temmuz’ tarihine kadar %10’un altında ek dönüşüm yapılması halinde  bankalar, eksik kalan tutar kadar 6 ay süreyle menkul kıymet tesis edecek. Nisan ayında getirilen dönüşüm hedeflerinde gerçek kişiler ve tüzel kişiler için % 5, TL’ye dönüşüm oranı yer almıştı. Şimdi se gerçek kişiler için %5 artı %10 ek dönüşüm hedefi getirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu