Gündem

Rusya da Paralı Asker Wagner Darbe girişiminde bulundu

Wagner İsyanına Dünyadan Açıklamalar Gecikmedi

Wagner İsyanı  Rusya’da Dünya Tarafından Yankılandı!  En Ciddi Meydan Okuma

Rusya’daki gelişmelere karşı dünyadan tepkiler gecikmedi. İngiltere Savunma Bakanlığı, yaşanan olaylar hakkında “Son zamanlarda Rus devletinin karşılaştığı en ciddi meydan okumayı temsil ediyor” ifadelerini kullandı.
Rusya’da paralı asker grubu Wagner ve devlet arasında yaşanan kriz dünya liderlerinin de dikkatini çekti ve açıklamalarını beraberinde getirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Durum Belirsiz, Doğrulanmamış Bilgiler Var

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, NATO’ya yeni katılan ve Rusya ile bin 300 kilometre sınırı bulunan Finlandiya’nın durumu değerlendirerek, Wagner’in Rus yönetimine karşı isyanının Rusya’nın iç meselesi olduğunu belirtti.

Niinistö, Finlandiya haber ajansı STT’ye yaptığı açıklamada, Rusya’daki durumun net olmadığını ve doğrulanmamış birçok bilginin dolaşımda olduğunu ifade etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Wagner grubunun Rus yönetimine isyanının Rusya’nın iç meselesi olduğunu vurgulayarak, “Rusya’daki gelişmeler hem Finlandiya’da hem de diğer yerlerde yakından takip ediliyor. Başkan Vladimir Putin’in konuşması durumun ciddiyetini gösteriyor” şeklinde değerlendirmede bulundu. Durum ciddi ve henüz teyit edilmemiş birçok bilgi mevcut. dedi.

Polonya ve Letonya: Yakından Takip Ediyoruz
Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya’da yaşanan son gelişmeler hakkında Başbakan Mateusz Morawiecki ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü belirterek, “Doğu sınırımızın ötesindeki olayların seyri sürekli olarak izleniyor” açıklamasında bulundu

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Rusya’daki gelişmeleri yakından takip etiklerini ve durumla ilgili müttefik ülkelerle istişare de bulunduklarıı bildirdi.

Rusya Lideri Putin’in Ukrayna işgali için cepheye gönderdiği paralı askeri grup Wagner Rus birliklerine bombardımana tuttu bir, Rus askeri helikopterini düşürdü ve sınır kenti Rostov’u ele geçirip kent merkezine mayın döşedi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu