Gündem

Tuvalette Telefonla Girenler Dikkat!

Uzmanlar mikrobiyal enfeksiyonlardan kaynaklanabilecek hastalıklar için uyarıyor..

Tuvalette telefonla girenler dikkat: Bakteri ve virüslerle birlikte yaşıyorsunuz!

Uzmanlar, gün içerisinde tezgah, lavabo ortak alan gibi zeminlere bırakılan cep telefonlarının mikroplara elverişli yaşam alanları oluşturduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar özellikle, mikroplar ve bakteriler için elverişli üreme alanı olarak görülen tuvaletlerde telefonunuzu kullanmanın ciddi zararları bulunduğunu aktarıyor.

Cep telefonları hayatımızın her alanında her an bize eşlik ederken mikrobiyal enfeksiyonlardan kaynaklanabilecek sorunlar göz ardı ediliyor.

CEP TELEFONLARINI KULLANDIKTAN SONRA ELLERİMİZİ YIKAMIYORUZ

Birçoğumuz tuvaleti kullandıktan sonra, yemek pişirdikten sonra ve alışveriş sonrası düzenli olarak ellerimizi yıkıyoruz. Ancak günde yüzlerce kez dokunduğumuz cep telefonları ile her temas sonrası ellerimizi yıkamıyoruz. dolayısıyla cep telefonları aracılığıyla kirlenen ellerimizi gün içerisinde kullanmaya devam ediyoruz.

Tuvaletlerle kıyaslandığında 18 kat daha fazla bakteri bulunan cep telefonları ve kulaklık gibi aksesuarlar sağlığımızı ciddi şekilde riske atabilir.

Peki günlük kullanımda çok da farkında olmadığımız mikrobiyal tehlikenin boyutları nedir?

Kirli ellerin sürekli temas ettiği herkes tarafından ortak kullanılabilen; masa, sandalye, kapı kolu, elektrik düğmesi, bilgisayar klavyesi, otobüs ve metro gibi alanlardaki yüzeyler de çok tehlikeli… Hatta madeni ve kağıt paralar birçok kişinin ellerindeki mikroorganizmalarla uzun süreçlerde kirlendiği gibi, nesnelerin üzerindeki mikroorganizmalar günlerce hatta haftalarca da canlılıklarını koruyor. Bu sebeplerle enfeksiyon hastalıklarının gelişimine neden olabilek faktörler ortaya çıkabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu