Gündem

Uzmanlar Uyarıyor: Bu Besinler Kalbinize Hiç İyi Gelmiyor!

Uzman kardiyolog, Kalp damarlarının tıkanmasına ve kalp krizi riskinin artmasına neden olan besinleri açıkladı.

5 Küçük Değişiklik ile Ömrünüzü Uzatın!

Kardiyologdan Kalp Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Kalp sağlığına verilen en büyük zararlar arasında günlük hayatta tükettiğimiz yiyecekler bulunuyor. Bilinçsizce tükettiğimiz bazı yiyecekler, kalp damarlarının tıkanmasına ve kalp krizi riskinin artmasına neden olabilir. Kardiyolog Dr. Abramson, değiştirmeniz gereken yiyecekleri açıkladı.

1. Kırmızı Etinizi Tavukla Değiştirin

2021’de Oxford Üniversitesi’nin Nuffield Nüfus Sağlığı Departmanındaki araştırmacılar, sığır eti, kuzu eti ve işlenmemiş kırmızı etin fazla tüketilmesinin koroner kalp hastalığı riskini yüzde 9 artırdığını buldu. Dr. Abramson, bu bulguları göz önünde bulundurarak, evde hamburger yaparken sığır etini tavuk etiyle değiştirmenizi öneriyor.

Kardiyolog, ailesine tavuk burgerleri veya bazen dana eti eklediği kıyılmış tavuk köftesi hazırladığını söylüyor.

2. Tavuğu Kızartmak Yerine Fırında Pişirin

2021’de yapılan araştırmalar, kızarmış yiyeceklerin tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını gösterdi. Dr. Abramson, tavukları kızartmak yerine fırında pişirmenizi öneriyor. Genel olarak “Daha az kızartın, daha çok pişirin” tavsiyesinde bulunuyor.

Kalp Sağlığı Ve Beslenme - Prof. Dr. Mustafa Güler

3. Cipslerinizi Kızartmayın, Pişirin

Dr. Abramson’a göre, cipslerinizi kızartmak yerine fırında pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıkları azaltmaya çalışmanız gerektiğini belirtiyor. Ancak tamamen atıştırmalıklardan vazgeçmek zorunda olmadığınızı da ekliyor. Daha sağlıklı seçenekler arasında taze meyve, sebzeler ve pişmiş krakerler yer alıyor.

4. Tostunuzun Yağını Azaltın

Tost, tartışmasız en lezzetli kahvaltı yiyeceklerinden biridir. Ancak tostu daha sağlıklı hale getirmenin bir yolu, ekmeği yağsız süt ve yumurta karışımına batırıp kızartmak yerine fırında pişirmektir.

5. Dondurmanızı Donmuş Yoğurtla Değiştirin

Dondurma tüketimine veda etmek düşüncesi, birçoğumuzun içini burkabilir. Ancak Abramson’a göre tatlı olarak donmuş yoğurt, dondurmaya en iyi alternatif. Ayrıca yağ oranı da düşük ve bu da daha düşük miktarda kolesterol tüketeceğiniz anlamına gelir.

Kalp Sağlığı için Beslenme Danışmanlığı | Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu